Üyelik Girişi
Videolar
Site Haritası
tabkoop
2.ULUSLARARASI COĞRAFİ ÜRÜNLER FUARINA KATILDIK
AKTARLIK VE ÇİÇEKÇİLİĞİN MESLEK OLARAK KABULÜ HAKKINDA

Konu                          : AKTARLIK VE ÇİÇEKÇİLİĞİN MESLEK OLARAK KABULÜ  

 

Açıklama                   :

 

Türkiye’de ilk kez Ankara Ticaret Odası’nın "Aktarlık" ve “Çiçekçilik” mesleğine yönelik yürüttüğü çalışmalar neticesinde her iki alanda da nitelikli iş gücünün yetişmesi için gereken bilgi ve beceriler belirlenmiş bu sayede “Aktarlık” ve “Çiçekçilik” meslek olarak kabul edilmiştir.

“Aktar Seviye 5 Ulusal Meslek Standardı” 11.08.2021 tarih ve 31565 sayılı Resmi Gazete’de yayımlanmıştır. Akabinde yapılan çalışmalarla “Aktar (Seviye 5)” Ulusal Yeterliliği, MYK Yönetim Kurulu’nun 16.11.2022 tarih ve 2022/241 sayılı kararı ile onaylanarak yürürlüğe girmiştir.

Ankara Ticaret Odası ve Mesleki Yeterlilik Kurumu (MYK) arasında 23.08.2021 tarihinde imzalanan "Çiçekçi Ulusal Meslek Standardı Hazırlama İşbirliği Protokolü" çerçevesinde hazırlıkları tamamlanan “Çiçekçi Seviye 4 Ulusal Meslek Standardı” ise 9 Temmuz 2023 tarihli ve 32243 sayılı Resmî Gazete’de yayımlanmış ve Ulusal Yeterlilik çalışmalarına başlanmıştır.

ATO İDEA’nın koordinasyonunda ATO 23 no’lu Aktarlar ve Çiçekçiler Meslek Komitesi’nin ve sektör temsilcilerinin katkılarıyla yürütülen süreçle beraber Aktarlık ve Çiçekçilik meslekleri yalnızca sözlü kültürle değil yazılı belgelerle de geleceğe aktarılabilir hale gelmiştir. Mesleklerin standartlarının belirlenmesiyle beraber sektörlere güvenilirlik artacak, sektörlerin gelişmesi ve nitelikli istihdamın arttırılması sağlanacaktır.

Belgeli eleman nitelikli iş gücü anlayışıyla yaptığımız çalışmalar doğrultusunda alınacak olan Mesleki Yeterlilik Belgesi sayesinde Aktarlık ve Çiçekçilik alanında çalışanların yeterlilikleri belirlenerek hem sektör geliştirilecek hem de daha fazla nitelikli kişiye iş kapısı açılmış olacaktır.

Arz Hususu;

Türkiye’de ilk kez Ankara Ticaret Odası’nın yürüttüğü çalışmalarla Çiçekçiliğin meslek olarak kabul edilmesinin kamuoyuyla paylaşılması ve Aktarlık ve Çiçekçilik mesleğinde yürütülen süreçlerin duyurulmasıyla ilgili Ankara Ticaret Odası’nda düzenlenecek olan bilgilendirme toplantımızın Tarım ve Orman Bakanımız Sayın İbrahim YUMAKLI’nın onurlandırmasıyla uygun görülecek bir tarihte gerçekleştirilmesi hususunu uygun görüşlerinize arz ederiz.

  
627 kez okundu

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın
Hava Durumu